Cetviny - Tichá - Svatý Kámen

10.05.2014 22:00

Vzhledem  k nejistému počasí volíme dnes jen menší toulání v nádherném koutu Novohradských hor. Auto parkujeme u kostela v Cetvinách a vydáváme se po žluté turistické značce směrem k hranici s Rakouskem. Nejprve jdeme přes louku, pak se napojujeme na pohodlnou cestu a pokračujeme příjemným lesem se spoustou silných smrků. Křížová cesta, která nás provází, končí u Farské kaple postavené roku 1827. Pokračujeme dál a po chvíli docházíme ke druhé kapličce nazvané Jeskynní. Byla postavena roku 1892 na místě, kde už odedávna stála kamenná boží muka s obrázkem Panny Marie Bolestné. Pod kaplí je kamenná studánka, o jejíž léčivé vodě najdeme záznamy již v roce 1616. Celá tato oblast byla za totalitního režimu uzavřená a obě kaple chátraly. V letech 2001 - 2004 proběhla  jejich rekonstrukce. Chvíli odpočíváme, pak seběhneme z kopce a jsme v Rakousku. Vydáváme se na zpáteční cestu podél Malše po zelené značce a užíváme si zdejší kouzelnou krajinu. Kostel, kde parkujeme, je gotický, první zmínky o něm jsou z roku 1384. Za totality byl značně zdevastován a obnoven byl v roce 2003.

Cestou domů zastavujeme u tvrze Tichá ve stejnojmenné a téměř neobydlené vísce. Tvrz byla vystavěna v první polovině 14. století a patřila velešínskému panství. Pak přechází do rukou Rožmberků, kteří jí spravují až do začátku 17. století. Po konfiskaci v roce 1618 získává Karel Bonaventura Buquoy celé novohradské panství včetně tvrze a vsi Tichá. Po několika požárech byla v roce 1789 přestavěna na pivovar. Do dnešní doby ze zachovala pouze mohutná gotická věž. Je vysoká 12 m a její zdivo je místy až dva a půl metru silné.

Naší poslední zastávkou je kostel Panny Marie Sněžné ve Svatém Kameni. Jedná se o poutní kostel zbudovaný českokrumlovskými klariskami v 17. století na místě, kde leží velký balvan a kde se podle pověstí zjevila pastýřům Panna Marie.